czwartek, 2 maja 2013

Hantio, czyli czy można żyć w samotności?

Na początku maja czeka nas prawdziwie mocne uderzenie. Jacek Zawadzki, doskonale znany z roli Wieniczki z Moskwy Pietuszki Jerofiejewa, odnalazł swoje kolejne wcielenie, znów jakby szyte na miarę tego artysty. Wkrótce szczecińska premiera jego w całości autorskiego monodramu pt. Hantio (monodram o samotności).






Hantio to monodram oparty na trzech tekstach, tj. Zbyt głośnej samotności Bohumila Hrabala, Malte Rainera M. Rilkego i Księdze niepokoju Ferananda Pessoi. Choć teksty te dotyczą różnych, na pozór niezwiązanych ze sobą zagadnień, spaja je wspólny mianownik samotności i osoby, która tę samotność na siebie przyjmuje. Stąd cały tytuł scenariusza to Hantio (monodram o samotności).

Jednocześnie wszystkie te utwory posiadają wiele punktów stycznych, zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym. Aktor w tej powodzi emocjonalnie nacechowanych, rozczarowanych nieco światem tekstów stanowi dla nich bufor, jest kimś, kto odgrywa swoje i nieswoje myśli. W tym
kontekście podwójnego znaczenia nabierają słowa Hrabala: Jestem jak dzban pełen żywej wody i wystarczy, abym się lekko nachylił, a ciekną ze mnie same piękne myśli.

Sam twórca mówi: Praca nad monodramem była sumą poszukiwań, a także zdarzeń „magicznych”, jakie przytrafiły mi się w procesie tworzenia scenariusza. To, co z tego powstało to próba pokazania wizerunku samotnika. Próba ta opiera się na sześciu monologach, zespolonych wyraźną osią dramaturgiczną.

Samotność Hantio z opowiadania Hrabala jest rdzeniem całej konstrukcji, stąd też specjalne miejsce tego bohatera w opowieści. Uzupełnione o baczną obserwację wprost z Rilkego i totalną samoświadomość Pessoi, te trzy postaci łączą się w jedną – szorstkiego, frasobliwego, zadumanego i przejętego światem obserwatora. Myśl go budzi, ale też przeraża. Oprócz trzech wspomnianych tekstów, stanowiących swoisty fundament, inspiracją dla monodramu były utwory W. Jerofiejewa, G. Herlinga-Grudzińskiego czy J.S. Milla. Całość składa się na mocny, naszpikowany emocjami spektakl o samotności - samotności świadomej i tym bardziej rozdzierającej.

Szczecińska premiera monodramu odbędzie się 10 maja 2013 r. o godzinie 20:00 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego 90. Spektakl będzie powtórzony także 11 maja. Bilety w cenie 15 (ulgowy) i 20 (normalny) złotych do nabycia w sekretariacie Szczecińskiego Inkubatora Kultury (I piętro). Pytania i rezerwacje pod numerem telefonu: 91 424 04 64.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz