czwartek, 1 sierpnia 2013

Rozpoczynają się inSpiracje!


inSpiracje

Co roku inSpiracje rozszerzają swoją ofertę dla publiczności szczecińskiej. Prócz wystaw i happeningów mamy już do wyboru projekcje filmowe, koncerty oraz spotkania z autorami. Tegoroczny temat festiwalu to Genesis. Co pokarzą nam organizatorzy? Jakie jest ich artystyczne wyobrażenie początku? Jacy artyści przyjadą do Szczecina, żeby pokazać wariacje na temat narodzin świata? Przekonamy się w pierwszych trzech dniach sierpnia.

Genesis w każdej epoce interpretowano inaczej. W średniowieczu utrwaliło się biblijne wyobrażenie o początku świata i oddzieleniu światła od ciemności.  Tym samym w Romantyzmie już ten podział rozumiano jako separację dobra i zła. Oświecenie, jako epoka nauki i rozumu wypracowała kolejną interpretację – podział naprawdę i fałsz. W ten sposób wyrażenie „Genesis” zaczęło oznaczać oś świata i skalę ludzkiej moralności.

Podczas tegorocznej edycji zderzone zostaną ze sobą różne poglądy dotyczące stworzenia świata i człowieka. Metaforyzowana będzie Księga Rodzaju i teoria Darwina. „Stworzenie świata” będzie pokazywane nie tylko jako materialny początek. Ale przede wszystkim jako triumf rozumu i nauki, w połączeniu warsztatem artystycznym. Jaki obraz świata zbudują dla nas artyści na inspiracjach? Jeszcze nie wiemy. Ale z pewnością nastąpi dynamiczne przewartościowanie tradycyjnego rozumienia „Genesis”.

Magdalena Abakanowicz, Embriologia

Zobaczymy serię metafor biologicznego „stwarzania”. Zachęcam przede wszystkim do zobaczenia prac Magdaleny Abakanowicz pt. Embriologia, która jest zbiorem pękatych i obłych form, przypominających embriony. Praca może być interpretowana jako próba zatrzymania ciał przed „śmiertelnym” w skutkach procesem rozwoju, jakim jest życie, to także powrót do początku istnienia. Zaskakującym może być dla wielu fakt, że to dzieło Abakanowicz nie jest programowe – tzn. nie jest manifestem żądania zmian w ustawie aborcyjnej. Mimo że bardzo często Embriologię przywołuje się właśnie w tym kontekście. Pracę tę będzie można zobaczyć w ramach wystawy „Na początek”, którą organizatorzy otworzą dziś o 19.13.
Więcej informacji o innych artystach, których prace będzie można zobaczyć znajdziecie na stronie Festiwalu.
Więcej informacji na stronie projektu wystawy
Niezwykle ważną wystawą jest „Gifnezis”. To zbiór prac wizualnych pokazujących jak silnie w życie współczesnego człowieka wplotły się ekrany, co uczyniło nas „pokoleniem ekranolatków”. Projekt pozwala zastanowić się nad rodzajem przestrzeni, w jakiej funkcjonujemy. Na ile przekazy wizualne są prawdziwe, na ile wygenerowane. Czy podaje nam się w mediach rzetelne informacje, czy jesteśmy manipulowani poprzez sugestywne obrazy.

Przepraszam. Tworzę się.
Jak co roku organizatorzy także prezentują wyniki kapani artystyczno-społecznej. Jak sami zwracają uwagę to wyjątkowa, dziewiąta edycja. Jest poświęcona działaniom aktywizującym dzieci. Nie bez powodu, właśnie teraz włączono do festiwalu nowych odbiorców/twórców. 9 miesięcy musi upłynąć, aby na świat przyszło dziecko. Właściwie mniej więcej tyle czasu trwało przygotowywanie akcji pt. Przepraszam. Tworzę się. Kampania zakłada aktywne uczestnictwo dzieci w warsztatach artystycznych oraz możliwość stworzenia komunikatów skierowanych do dorosłych.

Wieczorem warto zejść do Elefanka na koncert The NaturalBorn Chillers mieszanki pulsującej elektroniki, mocnych gitar i perkusji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz