środa, 3 lipca 2013

Już jutro rozpoczną się Spoiwa Kultury!



Są tacy, którzy z zapartym tchem czekają na ten międzykulturowy festiwal teatralny cały rok. Wszystko dlatego, że latem Szczecin gości w przestrzeni miasta i w galeriach wystawienniczych niezwykłych artystów z całego świata. Jak co roku, wszystkie wydarzenia są darmowe. Jedynie na warsztaty obowiązują zapisy. Jest też jedno wydarzenie, na które może wejść niewielka – 30 osobowa grupa osób.


Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem Heterotopii. Według Anny Krynickiej


"Heterotopia to zagadnienie z dziedziny topografii. Dotyczy ono szczególnego typu miejsc zdiagnozowanych przez Michaela Foucaulta w eseju „Of Other Spaces, Heterotopias” (…) Dlaczego interesujące ma być zajmowanie się topografią? Ponieważ problematyzuje ona sztukę uprawiania kartografii, kwestionuje jednoznaczne panowanie mapy, traktowanej jako obraz z góry, pokazujący zasadę organizującą przestrzeń. (…) Kartograf patrzy z góry, z zewnątrz (…) Topograf opisuje okolice przechodząc od jednego lokalnego porządku do innego, porusza się po płaskiej powierzchni, w perspektywie horyzontalnej. Często zamieszkuje przestrzeń, którą bada, używa zatem zaimka „my”. Nie walczy z codziennością i zawartymi w potoczności nawyków wymiarami skończoności, ale sporządza raporty z miejsca wydarzeń".

Wszystkie wydarzenia Spoiw Kultury będą odbywały się w różnych, często zapomnianych i niedocenionych miejscach Szczecina. Na podwórkach, w starych kamienicach, w parkach, galeriach, byłych zakładach robotniczych. Zobaczymy wielkie widowiska teatralne na otwartej przestrzeni i małe performansy w zamkniętych pomieszczeniach.  Zakradniemy się na podwórka i ogrody, aby zobaczyć „ginące zawody” podczas spaceru „Szczecin na usługach”.




Warto zainteresować się wydarzeniami, które będą odbywać się w Starej Drukarni na św. Ducha. Tylko pierwsze 30 osób – w piątek i w sobotę będzie mogło uczestniczyć w spektaklu muzycznym Edyty Waszak i performensie artystycznym JunJun i Asayo Hisai.





Co roku pytam znajomych, na jakiego artystę najbardziej czekają, kogo chcą zobaczyć, co przeżyć. Zwykle otrzymywałam dwie, trzy odpowiedzi. W tym roku wszyscy czekają na wszystko. Okazuje się, że temat stworzenia mapy tożsamości miejsc w Szczecinie jest tak ważny dla uczestników festiwalu, że chcą wziąć udział w każdym koncercie, w spektaklu, performansie, żeby zbudować własną mapę szczególnych miejsc. Nasyconych artystyczną energią kultur z różnych stron świata.

Serdecznie polecam tegoroczną edycję Spoiw Kultury i zapraszam do zapoznania się z:
Programem festiwalu 
Szczegółowymi opisami artystów i imprez

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz